Новиною для багатьох власників собак і котів, є той факт, що їх улюбленці також  схильні до захворювань ротової порожнини.

Існує думка, що у тварин немає проблем із зубами, так як вони не їдять солодкого, проте це  – міф.

Насправді хвороб у них достатньо.

Так, тварини не схильні до появи такої проблеми, як карієс (розповсюджена  у людей), але зубний камінь, парадонтит, гінгівіт – це найчастіша причина, з якою власники звертаються в нашу клініку.

Що ж таке зубний камінь?

До відкладень зубного каміню схильні дрібні породи собак, такі як чихуахуа, йорки, той-терьери. Це пов’язано з надлишком кальцію у складі слини даних порід. Відповідно зубний наліт швидше кальцифікується та твердне. На ранніх стадіях, зняття зубного каміню не вимагає великих зусиль, але якщо цього не робити – каміню стає більше і більше, і санація  ротової порожнини потребує застосування загальної анестезії, через можливі болісні відчуття.

Сам камінь не викликає хвороб пародонту, але наліт який утворюється спричиняє  бактеріальний ріст та запалення слизової оболонки ротової порожнини. Якщо причина утворення каміню в собак – практично завжди однакова, то власникам котів, потрібно більш уважніше відноситися до появи захворювань у їх улюбленців, адже  часті гінгівіти у кішок можуть бути ще й симптом  лейкозу або іммунодіфіціту.

Як же потрібно доглядати за ротовою порожниною у тварин?

Умовно методи можно розділити на малоінвазивні та інвазивні.

До малоінвазивних методів відноситься чищення зубів зубною щіткою і спеціальною пастою, додавання спеціальних антисептичних розчинів в питну воду. Тобто все те, що можна зробити в домашніх умовах. Якщо слідкувати за станом здоров’я своєї тварини, то необхідності застосування інвазивних методів можна уникнути!

До інвазивних методів вдаються при 3-4 стадії пародонтиту та зубних відкладень. Ця процедура називається санацією ротової порожнини і проводиться в клініці.

Санація ротової порожнини в себе включає: зняття зубного каміню, видалення всіх нежиттєздатних зубів, обробку ясенних кишень і шліфування спеціальними пастами. Такі процедури проводяться із застосуванням загальної та місцевої анестезії, і застосуванням спеціального апарату – ультразвукового скейлера.

Варто зауважити, що боятися загальної анестезії не варто, так як наркоз не має накопичувального дії, не «вбиває серце» і не «садить» печінку. Для чищення зубів застосовуються препарати ультракороткої дії, після закінчення введення яких, тварина практично відразу приходить до тями та не потребує госпіталізації чи стаціонарного спостереження.

Для знеболення ротової порожнини застосовується місцева анестезія, як у людського стоматолога.

Що ж буде якщо не займатися проблемами ротової порожнини у вихованця? Найменше – це не приємний запах. Але, на жаль, далі йде втрата зубів. Також надлишковий бактеріальний ріст призводить до інфікування внутрішніх органів, таких як печінка, нирки і серце. Найгірше в цьому те, що ваші улюбленці не будуть вам скаржитися, що у них болять зуби.

Багато хто ставить питання, а чому ж вони не скаржаться якщо їм болить?

Відповідь дуже проста: м’ясоїдні в наш час не використовують свій щелепний апарат для добування їжі. Особливістю їх травної системи є те, то що вони не жують їжу, а ковтають практично відразу. Тому й і не відчувають великого дискомфорту.

Тобто, ще раз хочу наголосити,  що зуби тварини вимагають точно такого ж догляду як і  людей. Двох разова чистка за допомогою зубної щітки і пасти, та огляд ротової порожнини у лікаря 1 раз на пів року.

 

Здоров’я Вам і вашим вихованцям.

З повагою Шевченко Євген Віталійович.