За весь період моєї офтальмологічної практики мені неодноразово доводилося стикатися з проблемою випадіння залози третьої повіки.Лікарі загальної практики, а також багато кінологів помилково називають її аденомою третьої повіки – новоутворенням – і рекомендують проводити її видалення. У цій статті ми обговоримо всі аспекти цієї патології, а точніше, всі «за» і «проти».
Міф 1 – що це аденома третьої повіки. Взагалі, аденома – це новоутворення (пухлина). Така нозологічна одиниця дійсно існує, і вона може зустрічатися, але в менш ніж 1 % випадків. Здебільшого, це просто пролапс (протрузія) слізної залози третьої повіки. Виглядає це, як утворення у внутрішньому куті ока, округлої рожевої припухлості, за формою і розміром нагадує квасолину. Буває одно- або двостороннім.
Міф 2 – що її треба видаляти. Багато кінологів та лікарів загальної практики радять проводити видалення аденоми третьої повіки з одночасним видаленням і самої третьої повіки, і аденоми. НІ В ЯКОМУ РАЗІ цього робити не можна! До мене приходять власники тварин, яким були проведені подібні операції і наслідки їх дуже сумні – через деякий час після таких операцій (від 6 міс до декількох років) сльозопродукція на оперованому оці зменшується. У нормі ця додаткова залоза третьої повіки продукує до 30–40 % сльози. Як наслідок, розвивається сухий кератокон’юнктивіт, який веде до утворення виразкового кератиту та пігментного кератиту, що призводять до сліпоти й ускладнюються постійними гнійними виділеннями і запаленням в оці.
Міф 3 – що нічого не треба робити, само пройде, чи вправити назад. Можна вправити залозу назад, і на деякий час вона зафіксується. Це відбудеться за умов, якщо вона не збільшена, не збуджена і не інфікована. Але наше завдання ще й уберегти піддану зовнішнім впливам слізну залозу від висихання, запалення, вторинного інфікування і непривабливого зовнішнього вигляду, а також зберегти її секреторну функцію. Тому єдиним методом лікування є фіксація залози в правильному анатомічному положенні хірургічним способом. Існує декілька методик проведення оперативного втручання.
Отже, округле рожеве або червоне утворення у внутрішньому куточку ока, що різко з’явилось, це пролапс, або протрузія, залози третьої повіки.
Причинами випадіння залози є слабкість зв’язок, що утримують її в нормальному положенні, виворіт хряща третьої повіки, нещільне прилягання третьої повіки до рогівки (так звані пухкі повіки). Провокують пролапс залози третьої повіки різкі рухи головою, стрибки, травми, а також запальні процеси ділянки ока та повік.
Найчастіше це трапляється у віці до року.
Як правило, це спадкове захворювання і є ряд порід, схильних до пролапсу залози. Це практично всі брахіцефалічні породи, собаки з короткою мордою і опуклими очима (мопс, англійський бульдог, пекінес), група маалосів, собаки з пухкою підшкірною жировою клітковиною (дог, кане корсо, мастіно, боксери), американський кокер спанієль, бігль, чихуахуа, кішки персидської і британської порід та ін.
Пам’ятайте, що запорука успішного лікування – це своєчасне звернення до клініки, правильна діагностика і володіння технікою проведення операції лікаря-офтальмолога. Дотримання цих правил гарантує вашому вихованцеві повне одужання і виключить рецидив захворювання.
КОЖУХАР ЯНА ГЕОРГІЇВНА
ГОЛОВНИЙ ЛІКАР, ОФТАЛЬМОЛОГ
ВЕТЛІКАРНЯ НИЗЬКИХ ЦІН
ВУЛ. МАЛИНОВСЬКОГО, 5Б
ТЕЛ.: (044) 337-19-73